Via Petra hittade jag den här tjejen på Instagram och precis som P så föll jag direkt. Hon har verkligen en semesterstil att inspireras av. Jag älskar ju färg och mönster på sommaren och den här tjejen (@lizzyvdlight på Instagram) lyckas verkligen med sommargarderoben.
Pyjamas-set i oranget mönster, perfekt för dagsaktiviteter eller frukosthäng
Solglasögonen!!! Är det Miu Miu? Någon som vet?
Och så strandväskorna…
När jag gick igenom hennes konto la jag märke till att hon har flera fina strandväskor. Det slog mig att jag också skulle vilja ha en fin, färgglad strandväska. Det fanns massa fina i Costa Rica när vi var där men var inte direkt i shoppingmode när vi var där så struntade i att köpa någon vilket jag ångrar nu…
Hittade den här från Dolce & Gabbana/Net-a-Porter (adlink) och blev helt såld. Satan så fin. Är dock inte speciellt sugen på att lägga flera tusen på en strandväska. Kanske att jag kan hitta någon fin när vi åker till Palma om ett par veckor? Eller har någon av er tips på någon fin strandväska till humant pris?
Och speaking of Dolce & Gabbana, hittade den här bilden hos Sandra härom dagen;
Ehmn ATT de har gjort en freakin’ PALMKOLLEKTION till sommaren!!! Herregud Dolce!!! Älskar er så mycket!
Seriöst en av de finaste kollektionerna jag har sett, ni kan se hela hos Net-a-Porter här (adlink). Såklart är det way over my budget men gick ändå igenom varenda plagg i detalj igår, tänkte över hur jag skulle matchat dem på semestern och hur snygg jag skulle vara haha. Det är verkligen en glad kollektion – hur glad skulle man inte bli om man såg någon komma gående i setet ovanför till exempel?
Eller den här palmväskan, dios mio… som en dröm ju.
Jaja, nu ska jag ge mig ut på nätet och kolla om jag hittar några fina budgetvarianter efter att ha proppat mig full med inspiration. Någon typ av kaftan till stranden, ett fint mönstrat set, en strandväska och något med palmer på står på önskelistan!
spana in sidan sicilybag.com
Jag tror att Kenza har gjort en palmkollektion på sitt egna märke Ivyrevel, de har iallafall enstaka plagg med palmmönster, bikini bland annat om jag inte minns fel. Kan vara värt att kika på!
Jag gjorde en sökning på ”Kenza palm ivyrevel” och här har du en överblick, ganska likt print!
https://www.google.se/search?q=kenza+palm+ivyrevel&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjF47_vys_NAhUCJpoKHcohDp4Q_AUICCgB&biw=1437&bih=738
Jaa solisarna är miu miu!! Så fina.
<3
Håll ut till Palma! Shoppingen där är grym! Både i butik och deras marknader. Du lär hitta den rätta strandväskan där?
Palma har fina strandväskor :))
ååå så mycket snyggt!!!
H&M har en strandväska med tofsar som jag tycker är sååå fin. Kanske inte så färgglad men ändå väldigt härlig!
H&M Divided har ett likande Palm set till en mycket billigare peng 🙂
Såg Palmmönstrat på KappAhl igår!
Lindex har bikini med palmmönster. Lycka till fina du. Kram
Måste tipsa om Clinton Freidman! De gör tavlor, kläder, kuddar, tapeter, schalar, you name it! Allt med naturinspirerande tryck bla palmer!
Sezanes strandväskor ligger på ca 400kr och är helt grymma. Har själv en med texten Baci broderat på med röd text & fransar. Finns massor av olika snygga. Det måste du kolla in!
Hej Forni! I Palma måste du gå till detta inredningspalats med eget kafé http://rialtoliving.com/en/ de har strandväskan som är med på fjärde bilden i inlägget! Sen får du inte missa det spanska märket Bimba Y Lola som har massvis med fina kläder och acessoarer – mitt emot ligger tapasrestaurangen Tast som på nåt sätt påminner lite om Riche! Tack för alltid så fin läsning och glad sommar:)
Så kul när du skriver om mode 🙂 mer sånt!
Älskar cykelbilden! <3 Vill också ha solbrillorna!!!
http://brique.se/sv/varumarken/tine-k-home/tine-k-stravaska-med-laderhandtag.html
Snyggaste strand/shoppingbagen jag sett hittills! Med svarta alternativt nudefärgade läderband! Drömmen ?
SÅ fina kläder och färger, blir superinspirerad!!!
Hola! Jag var inne på mango i veckan dom har liknade strandväder som på bilden !? Go fetch!
Här finns en jättefin och prisvärd liknande väska 🙂
http://motika.se/accessoarer/vaskor/beach-bag-medium/