Finest Awards

Ikväll är det ju Finest Awards och jag måste säga att jag ger all kredd till Finest som styr detta. Jag kommer alltid att stötta företag och personer som jobbar hårt med att styra trevliga och välplanerade events i den här branschen. Jag tycker dessutom att det är väldigt viktigt att lyfta upp bloggbranschen för att bevisa dess styrka och makt. Bra och fint av Finest att göra detta, precis som Veckorevyn varje år i september.

Men tyvärr kommer jag nog inte komma iväg ikväll. Dels har jag alldeles för mycket viktiga möten imorgon för att inte vara hundraprocent och dels så klarar inte min röst av sådana här tillställningar längre (inte just nu, i alla fall). Mycket folk man känner och hög ljudvolym brukar resultera i en förlorad röst efter halva kvällen och om man har möten dagen efter går det inte riktigt.

Vad konstigt det är när man vaknar upp en dag och måste prioritera bort roligheter och välja undan events. Men allt har sin tid antar jag.

Önskar alla som är nominerade stort lycka till och håller tummarna för att mina kära vänner och Devote-bloggerskor kammar hem priser ikväll! Jag är väldigt stolt över att få jobba med er.

Jag och Petra på Finest Awards 2010

  1. Åh! En som har samma problem som jag (har och har haft) och jösses vi ska ju hjälpa varandra så jag lär av dina skönhetstips och du lär av mina rösttips 😉 jag sökte upp läkare för att jag tappade rösten och blev trött i halsen så lätt, han skickade mig till en halsspecialist som konstaterade att jag hade knutor på stämbanden och skickade remiss till en logoped och det är min räddning, jag lovar! Fick reda på att jag använt hela min röstkapacitet och andning på helt fel sätt och går nu där en gång i veckan och lär mig andas, ljuda och senare även prata med hjälp av magens kraft och inte endast min stämband! Har fått en helt ny kraft i rösten och känner mig inte lika utmattad på kvällen efter skola eller jobb och klarar framförallt att även prata föera dagar i rad. Har visserligen måååånga besök kvar hos min underbara logoped Siw men med de framstegen man gör, direkt är det bara något jag ser fram emot!
    Därför måste jag, efter ett sånt här inlägg tipsa dig om min story!
    Tänk på saken och keep up the good work
    Kramar från Madde

Välkommen att kommentera! Kommentarer godkänns vardagar kl.08-18 av en moderator innan publicering.

Tänk gärna efter en extra gång på hur det kan uppfattas när du framför kritik. Här inne visar vi respekt. Vi önskar gärna att kritik framförs med ditt riktiga namn och mejladress.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

sub archi