Ett nytt kapitel i livet

Reklam för Alexander White

Jag är så otroligt nöjd och imponerad över vår mäklarbyrå Alexander White och SUPERmäklare Joe Hed som hjälpte oss med försäljningen av vår lägenhet, helt galet trevliga och professionella och gjorde verkligen det till en rolig process från början till slut!

Joe hjälpte oss inte bara med försäljningen av gamla lägenheten, utan har även hjälpt till med en värdering av vår nya. Joe är verkligen världens bästa, tvillingpappa precis som min bror med stenkoll på läget utan att tappa mjukheten i hela processen. För mig är det viktigt att vår mäklare är proffsig men också genuint trevlig och det är verkligen Joe. Klarar inte av mäklare som inte känns genuina, det är en så enormt stor affär i ens liv eftersom det inte bara är en ekonomisk affär (ofta den största man gör i livet) utan även en emotionell då man lämnar sitt hem bakom sig. Jag har träffat så många mäklare genom alla visningar vi gått på och är så glad över att vi jobbat med just Joe som varit så engagerad i hela processen, från styling till fotografering och förhandling.

Om ni letar efter en mäklare kan jag varmt rekommendera Joe både för försäljning och värdering. Hälsa från mig när ni hör av er så bjuder Joe på stylingen inför fotografering och visning (!).

Här kan ni kontakta honom!

Känns lite konstigt att kolla tillbaka på alla bilder från lägenheten, det var ju bara en månad sen flytten men känns redan som så längesen. Även under fotograferingen var Joe på plats och hjälpte till med bollade vinklar, ljus och förslag på styling tillsammans med mig och fotografen för att resultatet skulle bli så bra som möjligt. 100% tillit!

Fina gamla lägenheten, stort tack för alla dessa år! Det känns så bra att det blev en lyckad försäljning och att den nu kan nyttjas av nya glada och uppskattande ägare.

Tips! Följ Alexander White på Instagram för otrolig inspiration till hem och inredning!

  1. ”tvillingpappa precis som min bror” är detta något som är viktigt när man väljer mäklare? ?

    1. Hahaha för någon kanske? Nej men tänker att det kan vara kul att få lite information om vem Joe är om man är nyfiken på att sälja med honom ?

Välkommen att kommentera! Kommentarer godkänns vardagar kl.08-18 av en moderator innan publicering.

Tänk gärna efter en extra gång på hur det kan uppfattas när du framför kritik. Här inne visar vi respekt. Vi önskar gärna att kritik framförs med ditt riktiga namn och mejladress.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

ENTREPRENÖR, INFLUENCER & FÖRFATTARE

Jag har sedan 2004 drivit min blogg som varje vecka når ut till tusentals unga kvinnor, främst i åldrarna 20-35 år. Jag skriver om känslor, vardag, mode/skönhet, inredning, mat/dryck och yoga. Här hittar du djupa, transparenta texter blandat med inspirerande bilder och härliga tips.

Två månader med lillasyster

Hej gullisar,

Herregud vad tiden springer iväg just nu. Med Dante kunde jag känna att tiden gick så långsamt, jag räknade ner timme för timme i flera veckors tid och ville bara att tiden skulle gååå… Den här gången är det annorlunda, jag hinner knappt känna efter innan en ny vecka har gått. Nu har vår lilla tjej i alla fall fyllt 2 månader vilket betyder att vi bara har en månad av fjärde trimestern kvar!

Så, hur har senaste månaden varit då?

Riktigt tuff faktiskt. Det har hänt saker privat för oss som har varit jobbiga och som har tagit med sig mycket sorg och oro. Vid sidan av det så har vi behövt hantera allt som händer i vårt liv just nu: Bebis, post partum-läkning, kolik, en flytt, renovering och såklart storebror som kräver sin uppmärksamhet också. Sa jag att vi åkte på magsjuka i helgen? Nä, det också alltså…

Jag har hamnat i stunder där jag har tänkt att ”Nu orkar jag inte mer” men på något vänster så gör man ju det. Jag tror att det är för att när man råkar ut för saker man inte kan kontrollera, så blir man mer ödmjuk mot allt det andra som kan upplevas som så extremt jobbigt annars. Jag är så trött vissa nätter när jag ligger med Gaia på mig, mage mot mage, och buffar under hennes rumpa så att hon ska få sova tryggt utan magont. Samtidigt så gör jag det så självklart, det är min roll som hennes mamma, jag gör ju allt bara hon mår bra.

Utvecklingsmässigt har det hänt så mycket senaste veckorna! Hon skrattar, söker mycket kontakt, ler med hela ansiktet, följer med i blicken och kan bli helt fascinerad av vissa leksaker. Helt plötsligt uppskattar hon babygymmet och kan kolla på ett mönster i 20 minuter utan avbrott. Hennes kolik har magiskt nog blivit bättre senaste veckan och vi har fått en lugnare och gladare bebis vilket är fantastiskt. Hon känns lycklig och så snäll, hela hennes person är så ren på något vis. Hennes stora ögon lyser fortfarande havsblått och formas till halvmånar när hon skrattar mot en. Hon sover mycket bättre än tidigare och vaknar bara 2-3 gånger på natten för mat, sen brukar hon vara lite vaken med magont tidig morgon, men så länge hon får vara hud mot hud och jag hjälper henne brukar hon kunna sova hyfsat med bara lite gnäll. Jag går och lägger mig med henne runt midnatt varje kväll och sen går vi upp vid åtta-tiden på morgonen tillsammans. Innan och efter sover hon i soffan eller på någon av oss i bärsele eller famnen. Hon är ingen vagnälskare än, men kan utan problem sitta i bärselen sex timmar i sträck. Men hon gillar sitt babygym och babysitter så i dem sitter hon en hel del!

När jag doftar på hennes huvud tappar jag nästan balansen av lyckorus.

Samtidigt så gråter jag bakom solglasögonen påväg för att hämta på föris ibland. Det här är verkligen den fjärde trimesterns verklighet – det är så galet mycket känslor på samma gång. Jag mår bättre och sämre än vad jag någonsin gjort… men mest bättre, vilket är den stora skillnaden mellan min första och andra bebisperiod. Jag är tryggare den här gången, mitt tålamod har växt och jag är mognare nu.

Hur mår ni som befinner er mitt i bebisperioden just nu? Jag är så glad för att jag har människor att ventilera hos, för att jag vet att det är en övergående period och för att jag kan njuta så pass mycket som jag ändå gör, trots att det är kämpigt.