Jag gör mitt eget shampoo och balsam i Maria Nilas fabrik

INLÄGGET ÄR ETT BETALT SAMARBETE MED Maria Nila

Nu är äntligen videon från mitt besök i Maria Nilas fabrik färdig! Hurra!

När jag jobbar tajt med ett varumärke vill jag gärna få ett 360 graders perspektiv på hela företaget. Det är omöjligt för mig att få det med alla samarbetspartners men de jag jobbar extremt nära, som Maria Nila, försöker jag alltid att lära mig och er så mycket som möjligt om hela varumärket. Jag har pratat mycket om Maria Nilas hållbarhetstänk, att de är veganska och hur de jobbar med välgörenhetsorganisationer för att ta hand om vår planet.

På perrongen mot ett soligt Helsinborg i ny kappa från Brixol!

Entrén i fabriken

Deras inhouse salong där de kan testa nya produktprover, hålla i workshops etc.

Finns nog inga lager som är så färgglada som Maria Nilas – jag älskar att de packar i färgglada lådor istället för vanliga bruna som alla andra gör! Tänk att få en sån här leverans till sin frisörsalong!

Målet med fabriksbesöket var att jag skulle få följa med på produktionen från början till slut och WOW vad roligt det var! Fokuset i fabriken är hållbarhet med solceller på taket, eget reningsverk för vatten och ett hållbarhetstänk inom alla områden. Den  är nybyggd och SÅ FIN! Dessutom känns det roligt och bra att deras produktion sker i Sverige, i Helsingborg närmare bestämt, där grundarna startade detta familjeföretag för 30 år sedan. De flesta skönhetsmärken har ingen egen fabrik men det har Maria Nila haft från start för att upprätthålla standarden och hållbarhetskraven som de har.

Blandar i doft i mina egna produkter

Fyller varma tuber med hårlotion som jag skapat själv med en av Maria Nilas egna kemister. 

Tadaa! Mina alldeles egna produkter och så dofterna jag använde. Sweet macaroon är inte tråkig kan jag tala om!

Det roligaste på besöket var helt klart att få ta fram mina egna produkter med en av deras kemister. Deras kemister kontrollerar allt som kommer ut på marknaden för att garantera högsta möjliga kvalitet från Maria Nila. Det är faktiskt min killkompis Marcus föräldrar som grundade det här företaget och nu har han tagit över. Så stort när jag var på plats i fabriken och han gick omkring i korridorerna för att vara med på alla hörn i företaget – precis så som det ska vara med familjeägda företag. Det finns en genuinitet i det som man inte hittar på så många andra ställen.

Hoppas verkligen att ni gillar videon och lär er något om hårvårdsproduktion – jag älskar samarbeten där man lär sig saker. Puss!

  1. Härlig video! Proffsig men också rolig (glöm ej handskarna:p) Blir Maria Nila till nästa schampo-köp! Kram

  2. Hjälp! Precis som dig så är jag inte något stort fan av sneakers men känner mig helt vilse i skodjungeln nu när det börjar bli dags att ställa ankelbootsen i garderoben men fortfarande är för kallt för sandaler. Kan du inte göra något härligt inlägg om vårskor? Jag tycker om en dressad stil, men vill inte vara för uppklädd då jag jobbar på socialtjänst och där inte vill vara för fancy då det kan ge ett sämre intryck i mötet med klienterna. Ja du hör, helt vilsen här!

  3. Hej fina Michaela! Jag har en fråga som vore snällt om du vill ta upp i frågor med Forni. Jag har dejtat min kille i 6 månader nu & vi kallar varandra pojk & flickvän. I början växte känslorna mer och mer hela tiden & jag blev bara mer & mer kär för varje dag. Nu när vi har sets ett tag & vardagen börjar rulla på, på ett annat sätt så känner jag att mina känslor har stannat lite. Jag älskar honom mer än allt & är så kär i honom men jag känner att känslorna stannar lite. Tror du att det är ”normalt”/”vanligt” att känna så & att det är en del av dendär nya totala förälselsen har lagt sig lite.. eller hur tänker du? Sen undrar jag också hur man får vardagen att inte bli ”samma varje dag” och tråkigt..? Hjälp mig snälla, jag vill vara med honom & spendera mitt liv med honom men jag är rädd att der från bådas håll ska bli långtråkigt & typ ”samma varje dag”. Massa kärlek till dig ❤️

  4. Hej Forni,

    har följt dig i många många år och tänkte bara säga att det är kul att se dig i rörligt format! Jätte härlig vlogg!! 🙂

    Kram till dig och bebisen!

  5. Hej Michaela,
    Jätte intressant artikel och video! Skall imorgon på arb.intervju för Maria Nila, så det var ju intressant att få en inblick till produktionsprocessen och själva fabriken 🙂 Ha det gott! /Nina

Välkommen att kommentera! Kommentarer godkänns vardagar kl.08-18 av en moderator innan publicering.

Tänk gärna efter en extra gång på hur det kan uppfattas när du framför kritik. Här inne visar vi respekt. Vi önskar gärna att kritik framförs med ditt riktiga namn och mejladress.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

ENTREPRENÖR, INFLUENCER & FÖRFATTARE

Jag har sedan 2004 drivit min blogg som varje vecka når ut till tusentals unga kvinnor, främst i åldrarna 20-35 år. Jag skriver om känslor, vardag, mode/skönhet, inredning, mat/dryck och yoga. Här hittar du djupa, transparenta texter blandat med inspirerande bilder och härliga tips.

Drömlooks och vårväder

Inlägget innehåller annonslänkar


jeans, klackar, skjorta, väska
bildkälla

kjol, topp, solglasögon, boots, väska
bildkälla

Hej lördagsgullon!

Hur mår alla?

Jag har varit ute i det härliga vädret hela dagen, herregud så skönt med vårväder ÄNTLIGEN. Jinxar man det om man hänger undan vinterjackan nu eller är det hög tid att bädda in den i ide i sex månader tills man ses igen?

Jag har varit ute på Djurgården med Bosse hela dagen, vi promenerade längst med vattnet och sen åt vi lunch ute i solen – första utelunchen för i år!

D är med Mattias ute på landet men bör komma hem snart och då blir det myslördag för hela slanten. Ser fram emot att kramas i soffan och kolla på någon film. Kanske beställa hem indiskt och äta choklad efter maten.

Hoppas ni har en fin lördag, jag har plockat ihop två looks som jag gärna hade haft på mig denna våriga helg (speciellt om jag inte hade varit gravid utan sippat rosé på Milles uteservering MUMS – men det får bli nästa vår :-).

Välkommen att kommentera! Kommentarer godkänns vardagar kl.08-18 av en moderator innan publicering.

Tänk gärna efter en extra gång på hur det kan uppfattas när du framför kritik. Här inne visar vi respekt. Vi önskar gärna att kritik framförs med ditt riktiga namn och mejladress.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Så fick våra vänner och familj reda på graviditeten

Jag tänkte visa och berätta för er om några av de stunder där vi berättade för nära och kära att jag var gravid! Det är ju så stort och kärleksfullt och mysigt, jag hoppas att ni tycker om det.

*

Marith och jag skulle ses på en sista heldag i november innan hon skulle till Sydafrika i tre (!) månader. Vi går runt Djurgården och efter en timme säger hon ”Nu orkar jag inte prata om mig längre, hur mår du?” varpå jag svarar ”Bra, jag är gravid” och hon brister ut i gråt i ren chock.

Nej, åh herregud, fy fan vad härligt, säger hon medan hon skrattgråter och jag minns att jag blev lite stressad då. Lugn, säger jag, det är bara i vecka sex, vi vet inte ens om det blir något. Så pratar vi om bebisar och dejter och barnhem och allt sånt som finns i våra tankar medan vi äter köttbullar på Ulla Winbladh för sista gången på ett kvartal.

När jag kommer hem igen kommer du att ha en gravidmage, säger hon och det känns så sjukt när hon säger så att jag inte kan tro att det är sant.

Vi har Petra, Markus, Linn och Mattias över på middag en fredag efter jobbet. Petra vet redan, för hon fick veta först av alla även fast jag hade tänkt att hålla på det lite. Men jag insåg att hon var tvungen att få veta oavsett vad som händer för jag kommer behöva hennes stöd om det inte går vägen.

Veckan efter har hon lyckats hålla sig från att berätta något för Markus (tack älskling) och när alla är samlade hos oss berättar vi. Både Linn och Mattias blir ganska chockade vilket gör D nervös, så situationen blir märklig. Det är tidigt i graviditeten fortfarande och när vi berättar om det känns det nästan inte ens på riktigt. Det är ett försiktigt berättande, fyllt av känslor.

I slutet av kvällen när det sjunkit in säger Mattias ”Vi skulle ju kunna boka ett hus på Mykonos den här sommaren istället för hotell, så åker vi lite senare och så kan ni ta med bebisen!”. När han säger det blir det mjukt i mitt hjärta. Jag vet såklart att det inte kommer bli någon kompisresa den här sommaren, men att vi är så självklara i hans liv gör mig lycklig. När jag säger att det inte kommer gå säger han att vi kan flytta ut till landet och bo där med dom under sommaren om vi vill, så vi slipper svettas ihjäl i stan.

Det finns vänner, och så finns det vänner <3.

Jag och Amanda ska iväg på event och när vi möts på Stureplan kan jag inte hålla mig, så jag berättar i samma sekund som vi kramar varandra.

”Jag är gravid”

Hon kramar mig hårt, gör ett glädjeskutt och sen kan vi inte koncentrera oss alls på eventet för vi tänker bara på det som precis har sagts, hemligheten som vi båda längtar efter. Tre veckor senare skickar hon en sticka med ett plus på till mig, och så blev det så att två bästisar fick lyxen att vara gravida samtidigt.

Jag och Hamilton har releasevecka för vår bok. Det är sjukt mycket aktiviteter och jag är i min värsta period med illamåendet. Jag mår illa i stort sett hela dagarna, som att vara riktigt jävla bakis. När folk kommer för nära får jag upp lite spya i halsen. Dagen innan vi ska gästa Nyhetsmorgon sitter vi i poddstudion och jag är nervös när jag säger det, så det liksom ramlar ur mig.

Hamilton SKRIKER rätt ut och sen när vi ska podda får hon knappt fram ett ord.

Jag och D ska på middag hos mina föräldrar för att fira min bok. Vi kommer dit och får varsitt glas champagne, jag dricker givetvis ingenting ur mitt utan tar ett glas vatten och säger att jag blev lite åksjuk av taxiresan (inte helt ovanligt för mig :-).

Både jag och D är EXTREMT nervösa och babblar på om massa strunt, sen tittar jag på D och viskar ”Säg det!!!” (sjukt stressad). Och då tar han mod till sig och drar ett internskämt om att han äntligen vinner över Sofia (vi brukar skämta om vilken respektive mina föräldrar gillar mest och Sofia vinner oftast hahaha). Varför vinner du?, frågar mamma och han jublar: Jo för jag ska ge er ett barnbarn!!!

Sen gråter mina föräldrar i en kvart och vill inte prata om något annat under resten av kvällen :’)

*

Vi tar ett till inlägg med fler berättelser senare, så att det inte blir för matigt i ett och samma inlägg. Ha en fin fredag nu, puss!